Top Stories
Sat, Oct. 23, 2021 - [NCKS]

KSHSAA State Cross Country Info

Full results can be found by clicking links on KSHSAA site.

Cross Country Regional Assignments/Results

The Southeast of Saline boys and girls both claimed 3A Regional team titles on Saturday at the Southeast of Saline Regional.  Jentrie Alderson of Southeast of Saline won the girls individual race and Alayna Cossaart of Minneapolis finished 2nd and qualified for state.  Dylan Sprecker won the boys individual gold for Southeast of Saline.  Also qualififying individually was Lance Lundine of Beloit.

In Class 2A at Buhler, Sacred Heart finished in 2nd place as a team to qualify all of their runners for state on the girls side.  Madisyn Ehrlich was the individual champion for the Lady Knights.  Braden Wells of Sacred Heart qualified individually in 2A boys.  In 2A at Great Bend, Gracie Enochs and Serrena Armknecht of Smith Center finished 3rd and 6th respectively in the girls race to qualify for state.

In Class 1A at Centralia, the Osborne Bulldogs qualified their entire team on both the boys and girls side.  The Lady Bulldogs were the 1A Regional Champions as their top runner was Mya Schweitzer in 3rd place and Kate Kendig with a 6th place finish.  Jane Letourneau of St. John's won the individual title and qualified for state.  Bree Fast of Natoma finished in 5th place and qualified for state.  The Osborne boys finished 2nd as a team and St. John's finished in 4th, both qualifying their whole teams for state.  Top ten finishers from those schools included Jonas Letourneau of St. John's in 4th, Graham Bales of Osborne 6th and Aiden Conrad of Osborne finished 8th.  Zach Rose and Harlan Pancost of Sylvan-Lucas finished in 5th and 15th places respectively and also qualified individually.

 
Sun, Oct. 17, 2021 - [NCKS]

            

Beloit Trojans Channel      
How to watch via Roku, Amazon Fire TV, or Android TV
How to use OTT apps for Amazon Fire

Next Live Video Streams

Friday, October 29th
2A Playoffs: 1st Round
6:30 p.m. Lakin at Beloit Football 

Beloit Football, Volleyball, Girls & Boys Basketball, Baseball, and Softball games available to watch anytime!

GO BACK & WATCH ARCHIVES OF BELOIT FOOTBALL, VOLLEYBALL, GIRLS & BOYS HOOPS, BASEBALL, & SOFTBALL! 
CLICK ON THE "ON DEMAND" TAB

Sat, Oct. 16, 2021 - [NCKS]

           

Your Home for High School Sports 
is KD Country 94 and Z96.3

FULL FOOTBALL BROADCAST SCHEDULE

Thursday, October 28th
4:30 p.m. Football Locker Room Chats
St. John's-Tipton, Lakeside, Rock Hills, Sylvan-Lucas
5 p.m. Football Express: High School Football Preview Show
KD Country 94 & www.kdcountry94.com

8-Man DII Playoffs 1st Round

5:30 p.m. Hanover at Osborne
KD Country 94 & www.kdcountry94.com

5:30 p.m. Lakeside at Frankfort
Z96.3 the Lake & www.kdcountry94.com

Friday, October 29th
2A Football Playoffs: 1st Round
6:30 p.m. Lakin at Beloit 
Z96.3 the Lake & www.kdcountry94.com
LIVE VIDEO STREAM HERE

CLICK HERE FOR STATE VOLLEYBALL BROADCAST SCHEDULE

Listen to All of our Football &  Volleyball Broadcasts via the worldwide web at www.kdcountry94.com 

Fri, Oct. 15, 2021 - [NCKS]


Recent Headlines
Mon, Sep. 13, 2021 - [NCKS]
Sat, Oct. 16, 2021 - [NCKS]
Sat, Oct. 16, 2021 - [NCKS]
Thu, Oct. 14, 2021 - [NCKS]
Thu, Oct. 7, 2021 - [NCKS]
Thu, Oct. 7, 2021 - [NCKS]